Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
2024-1-CZ01-KA122-ADU-000202920
Při návštěvě malebné části Andalusie ve Španělsku jsem se mohl seznámit s výrobou zelené energie. Oproti našemu regionu jsou zde hojně využívány větrné, vodní a solární elektrárny. Měl jsem možnost navštívit jak větrný park, tak vodní elektrárnu. Technologii vodní elektrárny jsem mohl porovnat, jelikož se v našem regionu nachází dvě na řece Labi. Nejvíce mě ovšem zaujal větrný park, který svoji efektivitou výroby elektřiny je opravdu bezkonkurenční. Škoda, že v našem regionu narážíme na problémy s letovým provozem vojenského letiště v Čáslavi. Co se týká distribuční soustavy Španělska, je oproti naší jinak koncipována. Vyrobená elektřina je přes centrální rozvodnou síť, vlastněnou státem, dodávaná soukromým společnostem, které ji pak distribuují ke koncovým zákazníkům.
V našem regionu není moc míst, kde se vyrábí zelená energie. Proto bychom se měli více zaměřit na její výrobu, abychom co nejméně ovlivnili produkci CO2. Bohužel větrná energie ani vodní se v našem regionu masivně nedá vyprodukovat, proto jediná možnost je energie získaná ze slunce. Nejvíce rozšířené jsou malé solární elektrárny umístěné na rodinných domech. K masivní výrobě elektřiny je ovšem toto nedostačující. Proto se rozšiřuje vládou podporované komunitní sdílení energie z obnovitelných zdrojů. Do komunitní energetiky se může zapojit kdokoliv - města, obce, soukromý sektor i jednotlivci. Díky vypracovanému distribučnímu systému mohou přebytky využívat další spotřebitelé. V Týnci nad Labem plánuje soukromý investor výstavbu prvního většího solárního parku s možností jeho dalšího rozšíření. Další větší solární park se plánuje v obci Božec.
Jako předseda rady MAS Zálabí z.s., starosta města Týnec nad Labem a předseda Svazku obcí Týnecko jsem mohl díky projektu mobility porovnávat výrobu zelené elektrické energie v našem regionu s navštívenou oblastí ve Španělsku. Region Andalusie využívá daleko více své geologické polohy k masivní výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů, kterou díky propracované distribuční soustavě dodávají koncovým zákazníkům. Získané poznatky z cesty budu rozebírat s členy rady MAS Zálabí z.s., zastupiteli našeho města a členy Svazku obcí Týnecko, abychom se mohli zaměřit na případnou podporu a rozvíjení zelené energie v nejen v našem městě, ale v celém našem regionu.
Bc. Dušan Žmolil, starosta města Týnec nad Labem, předseda MAS Zálabí, z.s., předseda Svazku obcí Týnecko