Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
2024-1-CZ01-KA122-ADU-000202920
S jakým hlavním cílem a očekáváním jste se zúčastnili mobility zaměřené na alternativní zdroje energie? Jaké klíčové poznatky jste získali a jak vás tato zkušenost inspirovala pro vaši vlastní lokalitu nebo praxi?
Hlavním úkolem pro mě osobně bylo zjistit, zda lze využít alternativních zdrojů energie ve farmovém chovu zvěře. Zejména v lokalitě větrných elektráren, v horách a na rozlehlých pastvinách se výroba elektřiny vhodné doplňuje s chovem ovci, koz i skotu. V ČR, v místě, kde žijí, nelze větrné energie využít, ale lze využít fotovoltaiky, a to v místech zájmového a farmového chovu daňků a jelenů. Solární energie lze využít na funkčnost pítek pro zvěř, zejména v zimě, aby nezamrzala. Taktéž oplocení farmy s jižní stranou lze kombinovat se solárním panely a vyrábět elektřinu pro dobíjecí stanice elektrických pracovních strojů a vozidel. V Andalusii jsem viděl, že to má smysl a vzájemná symbióza výroby alternativní elektřiny a chovu zvěře na produkci funguje.
Mgr. Oldřich Novotný, předseda spolku Dobšané, z.s., Živnostník roku 2023 Středočeského kraje a člen výběrové komise MAS Zálabí, z.s.
11/2024
Mým úkolem bylo seznámit se s problematikou snížení energetické náročnosti obecních budov s využitím alternativním zdrojů elektrické energie. V oblasti, kde žiji, lze však použit jen některé druhy alternativních zdrojů elektrické energie. Jako nevhodné se jeví požití hydroelektrického zdroje. V oblasti se nenacházejí vhodné toky, které by bylo možné použít. V omezené míře je však možné použít větrnou energii. Omezujícím faktorem zřejmě bude výška větrné elektrárny, které se promítne do nižšího výkonu. V naší lokalitě lze tedy použít solární technologii. Obec má dostatek budov, kde lze solární technologii umístit. Při vhodném zkombinování s uložištěm energie se celý systém zefektivní. Získaná energie se bude moci využit pro nabíjení elektromobilu, napájení čističky odpadních vod nebo jiných zařízení. Návštěva Andalusie mi rozšířila obzory v masivní výrobě elektrické energie z alternativních zdrojů.
Ing. Miloslav Vokál, starosta obce Polní Chrčice a člen výběrové komise MAS Zálabí, z.s.
11/2024
Projekt mobility mi otevřel zcela nový pohled na problematiku alternativních zdrojů energie. Dostal jsem jedinečnou příležitost seznámit se s problematikou provozu těchto systémů a získat informace, které mohou být přínosné pro další členy naší organizace. Můj úkol spočíval v systematické přípravě podkladů pro implementaci projektových výstupů do našeho interního informačního systému. Cílem bylo vytvořit ucelený a snadno dostupný zdroj informací, který umožní sdílení klíčových poznatků z mobility napříč naší organizací. Velkým přínosem pro mě bylo získání konkrétních informací o principech činnosti různých metod výroby elektrické energie prostřednictvím alternativních technologií, což bylo důležité pro vytvoření uceleného přehledu. Zásadní byly také odborné diskuze se zahraničními experty o způsobech transformace zahraničních zkušeností v kontextu našich podmínek. Během mobility jsem si uvědomil, že sdílení mezinárodních poznatků není jen o prostém přenosu informací, ale i o zohlednění kontextu a adaptaci na specifické potřeby. Mobilita mi zdůraznila potřebu systematického zachycení a sdílení poznatků, které mohou inspirovat a posouvat naši organizaci vpřed.
Ing. František Janeba, manažer OP TAK a mezinárodní projektové spolupráce
11/2024
Mým hlavním záměrem při účasti na mobilitě zaměřené na alternativní zdroje energie bylo osvojit si praktické zkušenosti a poznatky o výrobě zelené energie, které bych mohl implementovat v našem regionu. Během návštěvy Andalusie ve Španělsku jsem měl možnost seznámit se s efektivním využitím větrných, vodních a solárních elektráren, což mi poskytlo cenné srovnání s našimi místními podmínkami. Zejména mě oslovila účinnost větrných parků, ačkoliv jsem si vědom omezení v našem regionu kvůli blízkosti vojenského letiště v Čáslavi. Tato zkušenost mě motivovala k podpoře rozvoje solární energie a komunitní energetiky v našem regionu, což by mohlo přispět k větší energetické soběstačnosti a snížení emisí CO₂. Plánuji sdílet získané poznatky s místními samosprávami a komunitami, abychom společně podpořili udržitelný rozvoj a implementaci obnovitelných zdrojů energie v našem okolí.
Bc. Dušan Žmolil, starosta města Týnec nad Labem, předseda MAS Zálabí, z.s., předseda Svazku obcí Týnecko
11/2024
Hlavním cílem mé účasti na mobilitě zaměřené na alternativní zdroje energie bylo získat praktické poznatky o udržitelném využívání obnovitelných zdrojů energie a inspirovat se osvědčenými postupy, které by mohly být přínosné i pro náš region. Zkušenosti z oblasti komunitní energetiky v Andalusii mi poskytly cenný pohled na možnosti, jak efektivně využít obnovitelné zdroje s ohledem na životní prostředí a potřeby místních komunit. Během mobility jsem se seznámila s inovativními postupy, jako je ochrana ptactva při provozu větrných elektráren, symbióza pasoucího se dobytka pod turbínami a efektivní využití přírodních zdrojů ve vodních elektrárnách. Tyto příklady mi ukázaly, jak lze obnovitelné zdroje energie využívat nejen technologicky pokročilým způsobem, ale také s respektem k přírodě a biodiverzitě.
Pro Polabskou nížinu, kde větrné ani vodní elektrárny nejsou reálně využitelné, se jako nejvhodnější řešení jeví solární energie. Ukládání energie do baterií a její sdílení v rámci komunitní energetiky představují klíčové nástroje pro efektivní využití obnovitelných zdrojů, přičemž tyto přístupy mohou výrazně přispět ke snížení emisí CO₂ a zvýšení energetické soběstačnosti.
Tato zkušenost mě inspirovala k většímu zaměření na osvětu a rozvoj konkrétních projektů v našem regionu. Díky získaným poznatkům se mohu lépe soustředit na podporu komunitní energetiky a na hledání efektivních řešení, která přinesou dlouhodobé výhody nejen místním komunitám, ale i životnímu prostředí.
Ing. Kamila Kosařová, manažerka IROP
11/2024
V rámci ERASMUS+ mobility v Andalusii jsem se vydala prozkoumat fungování obnovitelných zdrojů energie v praxi. Během pobytu jsem se seznámila s provozem místní vodní elektrárny a jejím technickým zázemím včetně řídícího stanoviště. Zaujal mě také provoz větrné elektrárny a především jejich ohleduplný přístup k přírodě, kdy elektrárnu vypínají kvůli ochraně stěhovavých ptáků.
Zajímavým zjištěním pro mě byla organizace španělské distribuční sítě, která je rozdělena mezi více menších společností, což se výrazně liší od našeho systému. Tato zkušenost mi jasně ukázala výhody kombinování různých energetických zdrojů. Při aplikaci těchto poznatků na naši obec jsem zjistila, že vzhledem k terénu a omezením vzdušného prostoru se můžeme zaměřit především na solární energii, konkrétně na instalaci panelů na vhodně orientované střechy. Tyto znalosti nyní mohu využít nejen jako starostka při rozvoji obcí Krakovany a Božec, ale také je předávat dál v rámci své funkce v MAS Zálabí.
Ing. Martina Kopencová, starosta obce Krakovany a místopředseda MAS Zálabí, z.s.
11/2024
Mým cílem mobility zaměřené na alternativní zdroje energie bylo získat hlubší znalosti z těchto oblastí:
Solární energie
- Andalusie patří mezi oblasti s nejvyšším slunečním zářením v Evropě, což umožňuje široké využití solární energie.
- Návštěva solárního parku
- Technologické rozdíly mezi fotovoltaickými panely a solárními termálními systémy.
- Možnosti integrace solární energie do domácností a průmyslových objektů.
Větrná energie
- Fungování větrných elektráren a jejich přínos k energetické soběstačnosti regionu.
- Výhody a nevýhody větrné energie z hlediska ekonomiky a životního prostředí.
- Specifické podmínky Andalusie pro instalaci větrných farem, například v pobřežních oblastech a horských oblastech.
Díky této mobilitě bylo možné získat nejen hlubší teoretické znalosti, ale také praktické zkušenosti z terénu. Tyto informace jsou cenné pro pochopení toho, jak lze efektivně využívat obnovitelné zdroje a aplikovat je v praxi v dalších regionech nebo vlastních projektech.
Mgr. Ing. Roman Lipka, zástupce členského spolku SDH Býchory, člen rady MAS Zálabí, z.s.
03/2025
Mým hlavním cílem ERASMUS+ mobility bylo prohloubení poznatků o udržitelném využívání obnovitelných zdrojů energie a inspirovat se metodami, které by mohly být využity i na našem území. Poznatky, které mi byly v rámci mobility předány hodnotím jako velmi obohacující. Mobilita kombinovala praktické exkurze v terénu a zároveň obecné informace, které probíhaly v kancelářích daných míst, které jsme navštívili. V rámci mobility jsem se seznámila s fungováním distribuční sítě ve Španělsku, bylo zajímavé seznámit se i s jiným modelem distribuce elektrické energie oproti České republice. Velmi pozitivně vnímám návštěvu solárního parku. Toto rozlehlé území pokryté solárními panely není u nás v České republice obvyklé. V ČR se preferuje instalace panelů na střechy. Což je samozřejmě důsledek odlišného území a osídlení v ČR oproti Španělsku. Velmi přínosná byla i návštěva větrného parku, jelikož i ty v takovém měřítku u nás v ČR nejsou tak obvyklé. Velmi oceňuji vysvětlení složení turbíny a vysvětlení celého principu výroby elektřiny větrnou elektrárnou. Pro mě jako zástupce obce bylo obohacující tyto provozy vidět. Vzhledem k našemu území nelze uvažovat o solárních ani větrných parcích v takovém měřítku, jaké jsme viděli ve Španělsku. Přesto se naše obec aktivně zabývá instalací solárních panelů na obecních objektech. Proto pro mě byla návštěva a informace o solární elektrárně velmi přínosná.
Bc. Šárka Dařílková, místostarostka členské obce Žiželice
03/2025
Mým hlavním cílem k účasti na mobilitě bylo poznání, jak jiné státy řeší přístup k zelené energii. Zvolila jsem Španělsko - Andalusii, kde je zelená energie, tedy energie z obnovitelných zdrojů jako jsou solární a větrné elektrárny, významným pilířem energetické politiky. Tento region je ideálním místem pro výrobu zelené energie díky svému klimatu a geografickému umístění, což mi umožnilo osobně zažít, jak efektivně tato technologie funguje.
Během své návštěvy Andalusie jsem měla možnost navštívit několik zařízení, která vyrábějí zelenou energii, a to jak solární elektrárny, tak větrné farmy, ale i místního distributora. Zkušenost byla fascinující, protože jsem viděla, jak tento region plně využívá své přírodní zdroje pro ekologickou výrobu energie.
Tato zkušenost mě inspirovala k zamyšlení nad tím, jak by se podobné přístupy daly aplikovat i v mém regionu. Přestože klimatické podmínky nemusí být identické, některé prvky lze přizpůsobit např. podporou menších solárních projektů – například instalací solárních panelů na veřejných budovách nebo v domácnostech nebo na pozemcích s nulovou výtěžností nebo areálech brownfieldů. Tento přístup je u nás již z části aplikován.
Dále pak větší osvětou o obnovitelných zdrojích, kdy pomůže sdílení příkladů dobré praxe a vzdělávání veřejnosti o výhodách zelené energie. Stále totiž bojujeme s předsudky a necháme se jimi ovlivňovat v rámci rozhodování. Také by šlo více využít spolupráce s místními firmami, kde by mohlo docházet k podpoře inovativních projektů zaměřených na využití obnovitelných zdrojů.
Celkově mě tato zkušenost motivovala k hledání možností, jak podpořit rozvoj zelené energie v ČR a možnosti přispět k udržitelnější budoucnosti.
Ing. Zuzana Jarošová, projektová manažerka MAS Zálabí, z.s. - OPZ, SFŽP
03/2025
Chtěla jsem získat konkrétní a praktické poznatky o využívání obnovitelných zdrojů energie a inspirovat se řešeními, která by se mohla uplatnit i u nás. Zajímala mě nejen samotná technologie, ale i to, jak jsou tyto zdroje začleněné do fungování místních komunit, jaké přinášejí výhody a jak se přitom bere ohled na přírodu. Očekávala jsem, že mi mobilita pomůže lépe porozumět možnostem komunitní energetiky a ukáže mi nové přístupy, které by mohly být inspirací pro náš region.
Zaujalo mě, jak Andalusie dokáže efektivně využívat přírodní podmínky – ať už jde o solární nebo větrnou energii – a zároveň chránit životní prostředí, například pomocí opatření na ochranu ptactva. Bylo přínosné vidět fungování větrných a solárních parků v praxi i seznámit se s rozdílnou organizací distribuční sítě ve Španělsku. Uvědomila jsem si, že i když u nás nejsou stejné přírodní podmínky, komunitní energetika a sdílení energie například ze solárních panelů na střechách má u nás velký potenciál. Celá zkušenost mě motivovala víc se zaměřit na osvětu a podporu projektů, které by mohly přinést užitek místním lidem i přírodě.
Ing. Nikola Bendáková, manažerka MAS Zálabí, z.s.
03/2025