Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
2024-1-CZ01-KA122-ADU-000202920
Při projektu ERASMUS+ Mobilita jednotlivců, konkrétně v jižním Španělsku, v části zvaná Andaluzie jsme navštívili osobně malou vodní elektrárnu. Zjistili jsme princip fungování turbíny a také požadavky na spuštění a funkčnost celého systému až po běžnou údržbu. Měli jsme možnost nahlédnout i do Velína, kde je vidět množství vyrobené elektřiny a v případě nenadálé situace, může obsluha Velína zasáhnout, aby nedošlo k poškození turbíny či jiných součástí. Aby mohla být vyrobená elektřina puštěna do rozvodné sítě je zapotřebí transformační stanice, která vyrobenou elektřinu převede do požadovaného napětí dané distribuční sítě. Tato byla součástí vodní elektrárny a nacházela se v těsné blízkosti.
Další obnovitelný zdroj byla větrná elektrárna. Opět přínos a rozšíření přehledu jak o provozu větrné elektrárny, ekonomice, tak i o pohledu ekologickém. V době přeletu stěhovavého ptactva dochází k vypnutí větrné elektrárny, aby nedošlo k poranění ptáků. Což hlídá fyzicky zaměstnanec dané společnosti, který případně volá do Madridu.
V neposlední řadě jsme se blíže seznámili, jak funguje distribuce a prodej elektřiny v Andaluzii. Španělsko má jiný systém distribuce než ČR. Má více menších distribučních společností, které se starají o přenosovou soustavu. Některé společnosti mají, jak distribuci, tak i prodej koncovým zákazníkům a jiné společnosti se starají pouze o distribuční soustavu v přiděleném úseku. Část Andalusie, kterou jsme navštívili byla specifická velkou rozlohou území a malé zalidnění. Dále nám bylo vysvětleno, že i Španělsko nežije jenom ze své vyrobené elektřiny, ale nakupuje elektřinu např. v Maroku.
Program mobilita mi ukázal, že možnosti obnovitelných zdrojů je důležitá součást, která do budoucna může přinést ekonomickou úsporu nejen na obecní úrovni. Benefit přináší i z pohledu k čistým zdrojům energie. Energetická náročnost dnešní generace je zdaleka větší než generace předchozí. A v turbulentní době se nelze spolehnout pouze na jeden zdroj energie. Např. větrná elektrárna v době, kdy nefouká či je vichřice, je mimo provoz. Ale při výpadku klasických zdrojů energie, může energie z obnovitelných zdrojů pomoci zachovat důležité provozy v chodu. Kombinace různých zdrojů energie je tak důležitá pro stabilitu celého energetického systému.
Konkrétně v naší obci není vhodný vodní tok a umístění obce v rovinaté polabské nížině, kde se kříží dva vzdušné vojenské prostory neumožňuje umístění větrné elektrárny. Nicméně např. fotovoltaika na sedlové střeše otočené směr na jiho-západ je vhodná z pohledu realizace a instalace. Následné sdílení elektrické energie umožní elektřinu spotřebovávat až na 11 místech. Větrná a vodní energie v naší obci nepřipadá v úvahu, ale lze zvážit v jiných částech území MAS Zálabí. Jako starosta mohu ovlivnit rozhodování o obnovitelných zdrojích v obci Krakovany a Božec a jako místopředseda MAS Zálabí mohu své získané znalosti a zkušenosti předávat v rámci MAS Zálabí.
Ing. Martina Kopencová, starosta obce Krakovany a místopředseda MAS Zálabí, z.s.