Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
2024-1-CZ01-KA122-ADU-000202920
Cílem mobility Erasmus+ bylo seznámit se s obnovitelnými zdroji ve Španělsku. Navštívili jsme distribuční centrum. Zde jsme byli obeznámeni, že ve Španělsku je větší roztříštěnost výrobců a distributorů energie oproti ČR. Distribuční centrum, které jsme měli možnost navštívit mělo více jak 100letou historii a lidé si ji vybírají především pro rychlejší proces připojení a odebírání elektřiny. Zajímavosti je, že lidé ve Španělsku odvádí 21% daň jako u nás, ale dále odvádí 5% státu.
Naší další zastávkou byl solární park. V rámci exkurze jsme si prošli část solárního parku, kde nás ředitel solárního parku seznámil chodem solárního parku, vysvětlil nám složení solárního panelu a ukázal řídící středisko. Zodpověděl nám otázky na likvidaci solárního panelu. Dozvěděli jsme se, že nejlepší podmínky pro výrobu energie ze slunce je slunečné počasí a teplota kolem 20-25 stupňů celsia. Solární park, který jsme navštívili, měl již modernější solární panely, které se automaticky naklánějí dle denního svitu. Zároveň se panely v případě silného větru automaticky sklopí do polohy, aby nebyly poškozeny.
V solárním parku řeší několik úskalí v podobě zajíců, kteří škodí kabelům (okusují chráničky). Dalším úskalím je růst trávy, tu nesekají, ale mají stádo ovcí, které ji spásají. Panely je zapotřebí udržovat čisté, aby vyráběli požadované množství energie. Mytí probíhá za pomocí traktorů, které projíždí mezi panely a myjí je vodou. Důležité je zmínit, že technologie v problematice solárních elektráren se neustále vyvíjí a posouvá.
Poslední návštěvou byl větrný park. Vedoucí pracovník parku nám vysvětlil, z čeho se skládá větrná elektrárna. Vysvětlil nám přeměnu kinetické energie větru na elektrickou energii. Následně jsme se přesunuli na praktickou ukázku, konkrétně do útrob větrné elektrárny. Měli jsme možnost nahlédnout do větrného sloupu, kde se na přístroji zobrazuje rychlost větru, aktuálně vyrobená elektřina, kolik elektřiny větrná elektrárna vyrobila celkem, počet provozních hodin větrné elektrárny atp. Velmi mě zaujala samotná příprava, která předchází výstavbě větrného parku. Musí se připravit studie, která zhodnotí navržené území. Musí se zvážit vhodné větrné místo, větrné sloupy musí být dostatečně daleko od sebe, nesmí se zakrývat. Dále se propočítává návratnost větrné elektrárny. Větrný park, který jsme navštívili, byl velmi rozlehlý. Důležité také je, že při výstavbě větrného parku se dbá na životní prostředí. Nesmí se zasahovat do fauny a flory. Zároveň se v parku nachází stanice se zaměstnancem, který hlídá, zda se k větrnému sloupu neblíží ohrožený druh ptactva. Pokud uhynou, musí platit státu sankce.
Každá návštěva obnovitelných zdrojů výroby energie pro mě a mou práci byla velmi přínosná. Španělsko má oproti České republice rozlehlejší území s nižším osídlením ve vnitrozemí. Proto se zde nabízí více příležitostí pro výstavbu rozlehlých parků s obnovitelnými zdroji oproti České republice. Přestože je ve Španělsku více jak 50% energie vyrobeno z obnovitelných zdrojů i nadále není Španělsko zcela samostatné. Veškeré toky elektrické energie (výroba, spotřeba) jsou zasílány do centrály do Madridu, kde se vše koordinuje a řídí.
Pro mě jako zástupce obce v Polabí bylo obohacující tyto provozy vidět. Vzhledem k našemu území nelze uvažovat o solárních ani větrných parcích v takovém měřítku, jaké jsme viděli ve Španělsku. Přesto se naše obec aktivně zabývá instalací solárních panelů na obecních objektech. Proto pro mě byla návštěva a informace o solární elektrárně velmi přínosná. Kladně také hodnotím návštěvu distribučního centra. Získané informace o výrobě a distribuci elektřiny bylo velmi zajímavé, a to i přesto, že ve Španělsku distribuce funguje dost podobně jako u nás. Celkově mobilitu Erasmus+ hodnotím jako velmi přínosnou pro moji další práci.
Bc. Šárka Dařílková, místostarostka členské obce Žiželice