Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
2024-1-CZ01-KA122-ADU-000202920
Účast na mobilitě Erasmus+ v Andalusii ve Španělsku byla obohacující zkušeností, která mi propojila vzdělávací hodnotu s praktickými poznatky o obnovitelných zdrojích energie. Během programu jsem měla možnost navštívit místního distributora energie a alternativní elektrárny, které dodávají zelenou energii.
Nejvíce mě nadchla moderní větrná elektrárna, která mi představila technologii a ekologický dopad využívání větrné energie. Větrné elektrárny jsou fascinující ukázkou využití přírodní síly větru k výrobě čisté energie. Během návštěvy jsem měla možnost vidět moderní větrné turbíny, které se v Čechách příliš nevyskytují kvůli hustšímu osídlení krajiny, a které mi poskytly inspiraci k zamyšlení, jak tuto možnost přeci jen využít i u nás v ČR.
Větrné farmy v Andalusii jsou strategicky umístěny na místech s ideálními větrnými podmínkami, například na pobřeží nebo v kopcovitých oblastech. Region má výhodu díky svému klimatu a geografii, což z něj činí jedno z nejvýznamnějších míst pro výrobu větrné energie ve Španělsku.
Moc se mi líbil také přístup k ekologii, kdy při výběru místa pro výstavbu větrných elektráren se provádí důkladné studie, které zahrnují analýzu migračních cest ptáků a míst, kde jsou ptáci častými návštěvníky. Místa s vysokým rizikem pro ptactvo (například blízko hnízdišť nebo migrací) bývají často vyloučena z výstavby. Také po instalaci větrných elektráren se provádí pravidelné fyzické monitorování ptáků v okolí zařízení. To zahrnuje sledování letových vzorců ptáků a případných srážek s turbínami. Konkrétně je na to vyčleněn celý jeden pracovní úvazek. Tento monitoring pomáhá identifikovat potenciální problémy a umožňuje rychle reagovat na vzniklé situace. K vypnutí větrných turbín tak dojde během 2-5 minut.
Také návštěva solární elektrárny byla inspirativní. Zde jsem viděla, jak se sluneční paprsky přeměňují na čistou elektrickou energii a jak je tento zdroj klíčový pro budoucnost udržitelnosti.
Nespornou výhodou Andalusie je vysoká míra slunečního svitu během roku, díky průměrně 2 500 až 3 000 slunečných hodinám ročně a dobrému geografickému umístěním dává regionu velkou výhodu pro solární energetiku. To umožňuje velmi efektivní využívání solárních panelů, které vyrábí velké množství energie. Jejich elektrárny tak zásobují energií i několik obcí v okolí.
Tato mobilita nejen prohloubila mé technické znalosti o obnovitelných zdrojích, ale také přinesla kulturní obohacení díky poznání krás Andalusie a jejího přístupu k ekologickému rozvoji. Celkově to byla zkušenost, která mě inspirovala k zamyšlení nad globálním energetickým přechodem a motivovala mě k dalšímu vzdělávání v této oblasti.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že zelená energie ve Španělsku je nejen technologicky pokročilá, ale také efektivní a přispívá k ekologické udržitelnosti. V Andalusii jsem měla možnost vidět, jak jsou tyto obnovitelné zdroje energie plně integrovány do každodenního života a energetické sítě, čímž nejen šetří životní prostředí, ale i podporují místní ekonomiku a pracovní místa v sektoru zelené energetiky.
Ing. Zuzana Jarošová, projektová manažerka MAS - OPZ, SFŽP