Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
Zelená energie a komunitní osvěta v regionu Zálabí:
Spojení pro udržitelnou budoucnost
2024-1-CZ01-KA122-ADU-000202920
V programu Erasmus+ jsem se seznámil s fungováním obnovitelných zdrojů energie ve Španělsku v Andalusii.
Při návštěvě distribučního centra elektrické energie mě překvapila informace o další sazbě DPH přímo pro stát ve výši
5 %. Ve Španělsku je také mnohem větší síť distributorů než
v České republice.
V solárním parku, který byl naší další zastávkou, mě zaujala technologie otáčení panelů za sluncem po celý den. Výborná mi přišla i funkce automatického sklopení při hrozící bouřce či větru. V tomto parku se také hodně hledí na ochranu životního prostředí. K sekání travnatých ploch se nepoužívají stroje, ale ovce.
Větrný park umístěný strategicky na vrcholcích okolní krajiny je také nabitý technologiemi. Podle ideálního poryvu větru se větrníky natáčí pro získání maximální energie. Tato část Španělska se nachází na migrační trase ptactva. K zajištění bezpečného průletu slouží pozorovatelny na hřebenech. V případě blížících se ptáků obsluha větrníky vypne pomocí mobilního telefonu. Automaticky se větrníky zastaví, pokud je vítr příliš velký a hrozilo by poškození.
Velkým přínosem pro mou osobu byla možnost porovnání přístupu k obnovitelným zdrojům energie ve Španělsku a České republice. Některé technologie lze využít i v našich podmínkách, například solární. Zaujal mě i celkový přístup a důraz na ochranu životního prostředí ve spolupráci při budování obnovitelných zdrojů energie.
Mobilita pro mě byla velmi přínosná z pohledu technologií, ale také seznámení se životem v regionu a s mentalitou zdejších lidí.
Petr Krause, starosta obce Žehuň